НАШІ ПРАЦІВНИКИ

Начальник управління фітосанітарної безпеки
ЛАПИЦЬКА Тетяна Володимирівна
тел.: (0522) 32-12-97
Заступник начальника Управління фітосанітарної безпеки-начальник відділу карантину рослин
Мезенцева Марина Володимирівна
тел.: (0522) 32-12-97
Заступник начальника управління – начальник відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва
ХАРІНА Наталія Павлівна
тел.: (0522) 37-07-72
Начальник відділу фітосанітарних заходів на кордоні
ТИХОНЕНКО Дмитро Васильович
тел.: (0522) 32-12-64
Начальник відділу контролю за обігом засобів захисту рослин
ХИТРУК Олена Вікторівна
тел.: (0522) 32-12-64

Кравчик-головач пожирає все підряд

КРАВЧИК-ГОЛОВАЧ ПОЖИРАЄ ВСЕ ПІДРЯД

         Кравчик – головач це чорний жук з великою головою і сильно розвинутими міцними щелепами. Довжина тіла 12-24 міліметрів. Самці мають дуже гострі вирости на щелепах. Личинка довжиною до 25-30 міліметрів, біла, товста, з трьома парами ніг, нагадує личинку хруща. Живуть вони у нірках. Нірки у жуків цілі тунелі «метро». Це дуже життєстійкий вид шкідників.

Раніше цей жук був мирним. У нього була своя маленька "нірка": він жив на неорних землях, іноді  навідуючись на поля поживитись травостоєм. В результаті зміни системи обробітку (поверхневий та нульовий обробіток земель сільськогосподарського призначення)  чисельність шкідника та його шкодочинність з кожним роком збільшується.

Іноді на городах кравчики-головачі, поїдають  все, що не посієш. Наприклад, мешканці чотирьох нірок, розташованих на одному квадратному метрі землі, можуть повністю знищити всю зелень на 10 квадратних метрах вашого городу. 

Кравчик пошкоджує багато різних польових культур, а на виноградній лозі обгризає бруньки, зрізує молоді пагони та листки. Жук за один день може зрізати до 10 пагонів винограду. Шкодять жуки  починаючи з розпусканням бруньок і до кінця травня, потім після відкладання яєць більша частина жуків відмирає, а частина забирається в нірки і в стані діапаузи залишається в ґрунті до весни наступного року. Значної шкоди завдає у шкілках сіянців і на суничних плантаціях, також сильно страждають від кравчика такі польові культури як кукурудза та соняшник.

Як позбутися від них? Оптимальний термін боротьби зі шкідником - період спарювання. Самий трудомісткий спосіб це пастка: на краю ділянки необхідно викопати канаву глибиною до 30 см і шириною 20-25 см. Краї канави дуже добре вирівняти, по такій стінці жуки не виберуться на волю. А якщо на дно канавки покласти зелену траву оброблену системним інсектицидом, то вони загинуть на місці. Ефективно також збирати вручну дорослих жуків (без папи-мами) личинки гинуть без корму в норі. На полях рекомендується обробити краї посівів соняшнику та кукурудзи системними інсектицидами. Також рекомендується проводити рихлення та глибоке переорювання ґрунту, таким чином закривати можливість потрапляти шкідникам до нори. Якщо систематично виконувати ці заходи то за 2-3 роки вдасться позбутись цієї проблеми.