НАШІ ПРАЦІВНИКИ

Начальник управління фітосанітарної безпеки
ЛАПИЦЬКА Тетяна Володимирівна
тел.: (0522) 32-12-97
Заступник начальника Управління фітосанітарної безпеки-начальник відділу карантину рослин
Мезенцева Марина Володимирівна
тел.: (0522) 32-12-97
Заступник начальника управління – начальник відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва
ХАРІНА Наталія Павлівна
тел.: (0522) 37-07-72
Начальник відділу фітосанітарних заходів на кордоні
ТИХОНЕНКО Дмитро Васильович
тел.: (0522) 32-12-64
Начальник відділу контролю за обігом засобів захисту рослин
ХИТРУК Олена Вікторівна
тел.: (0522) 32-12-64

Виявлені карантинні шкідники

 

 

 

 

Увага! Виявлення карантинного шкідника! 

 

29—30 травня 2014 року при проведенні фітосанітарного контролю імпортних вантажів томатів в митниці призначення державними фітосанітарними інспекторами Кіровоградської області було виявлено карантинного шкідника – південно-американську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.) (гусениці та лялечки в живому стані). Заражені вантажі надійшли з Туреччини. Зважаючи на високий фітосанітарний ризик південно-американської томатної молі вантажі повернуто до країни-експортера.

 

  


 

Увага карантинні організми!

 

Увага виявлення на території України -

Південноамериканська томатна міль

 (Tuta absoluta Meyr.)


 

 

Середземноморська плодова муха

(Ceratitis capitata Wied.)

 

 

Зі збільшенням імпорту овочів і фруктів до України почастішали випадки виявлення карантинних організмів. Зокрема, відмічено виявлення середземноморської плодової мухи, яка може нести серйозну загрозу продовольчій безпеці країни, бо є багатоїдним шкідником і пошкоджує велику кількість видів рослин із багатьох родин. До рослин-живителів належать: апельсин, мандарин, авокадо, хурма, інжир, кава, банан, лимон, полуниця, гранат, абрикос, яблуня, слива, черешня, виноград, фінік, томат, баклажан, перець, тощо. Всього до зони ризику потрапляє близько 200 видів рослин.

Середземноморська плодова муха входить до групи найнебезпечніших шкідників майже в усіх країнах, де вирощують пошкоджувані нею культури і де вона може акліматизуватись.

C. Capitata походить з тропічної Африки, звідти вона розповсюдилась в середземноморський регіон та Центральну і Південну Америку. На сьогодні цей шкідник розповсюджений на всіх континентах. 

Пошкодження:

Самки середземноморської плодової мухи пошкоджують плоди в період відкладання яєць. Згодом живлення личинок спричинює розвиток вторинних мікроорганізмів та загнивання м’яких тканин.

Пошкоджені плоди зовні не відрізняються від здорових, але за натискання вони продавлюються. Розрізавши такі плоди, всередині можна виявити білувато-кремові личинки мухи. На шкірці персиків у місцях проколів яйцекладом з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця тверднуть і темнішають (частіше такі місця виявляють з нижнього боку висячих плодів). Улітку найчастіше пошкоджуються апельсини, абрикоси, персики та інші плоди, які мають жовто-помаранчеве забарвлення. У плодів, що мають високий вміст цукру, пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди.

Біологія та морфологія

Самки плодової мухи відкладають яйця під шкірку дозріваючих плодів, проколюючи її яйцекладом. Мухи дуже плодючі. Личинки, які відродились із яєць, через один-два дні проникають у м’якоть плоду. Процес живлення триває два-три тижні. При цьому пошкоджені плоди передчасно дозрівають і опадають. Личинки виходять із плодів, які опали і майже зовсім розклались, заглиблюються в грунт (до 5–7 см) і заляльковуються. Характерною властивістю личинок середземноморської плодової мухи є їхня здатність стрибати на відстань 15–20 см. Тому пупарії (лялечки) можна виявити в різних місцях на певній відстані від опалих плодів.

Імаго (доросла комаха): за розмірами дещо менша, ніж звичайна домашня муха (завдовжки 4,5–5 мм), має специфічне забарвлення.

Яйце: 0,5-0,9 мм завдовжки, загострене з обох кінців, кремово-біле з сітчастою структурою оболонки.

Личинка: напівпрозора, білувато-жовта або рожева, безнога, конусоподібна, 7-10 мм завдовжки, складається з 12-ти сегментів.

Пупарій: овальний, видовжений завдовжки 4-5 мм, від жовтого до темно-коричневого кольору з помітною сегментацією і задніми дихальцями.

Розповсюдження

Основним джерелом розповсюдження середземноморської плодової мухи є заселена шкідником рослинна продукція. Дорослі комахи за допомогою вітру можуть пасивно переноситись на значні відстані (до 20 км). Шкідник також розповсюджується з плодами (яйця, імаго, личинки) та садивним матеріалом рослин-живителів (пупарії на коренях рослин з грунтом) з регіонів поширення.

Фітосанітарні заходи.

 

Середземноморська плодова муха відсутня   на території України, однак цей вид може, за наявності відповідних кліматичних умов, акліматизуватися в південних регіонах країни. Особливо небезпечна європейська популяція шкідника. Вантажі плодів з заражених зон країн розповсюдження  середземноморської плодової мухи підлягають інспектуванню в місцях розмитнення і розвантаження. При виявленні середземноморської плодової мухи в живому стані необхідне проведення знезараження. 

 

Телефон для довідок:

 

(0522)-27-48-19