НАШІ ПРАЦІВНИКИ

Начальник управління фітосанітарної безпеки
ЛАПИЦЬКА Тетяна Володимирівна
тел.: (0522) 32-12-97
Заступник начальника Управління фітосанітарної безпеки-начальник відділу карантину рослин
Мезенцева Марина Володимирівна
тел.: (0522) 32-12-97
Заступник начальника управління – начальник відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва
ХАРІНА Наталія Павлівна
тел.: (0522) 37-07-72
Начальник відділу фітосанітарних заходів на кордоні
ТИХОНЕНКО Дмитро Васильович
тел.: (0522) 32-12-64
Начальник відділу контролю за обігом засобів захисту рослин
ХИТРУК Олена Вікторівна
тел.: (0522) 32-12-64

Як не отримати кота в мішку

Як не отримати «кота» в мішку?

 

         Україна має потужний потенціал в аграрному секторі, проте для того щоб стати повноправним гравцем на світовому ринку зерна потрібно багато зробити у технічній, технологічній, насінницькій і фітосанітарній політиці вітчизняного агропромислового комплексу.

         Але ми живемо і працюємо сьогодні. І не зважаючи на тимчасові труднощі, націлені на отримання якісного врожаю, забезпечення продовольчої безпеки України, формування кормової бази для вітчизняного тваринництва та експорт українського зерна.

         Якщо розумно підійти до вирощування сільськогосподарських культур, то при не таких вже й значних затратах можна отримувати стабільні врожаї. Можливо і не рекордні, але досить високі.

         І одним із таких заходів є правильно обраний насіннєвий матеріал. По-перше, насіння має підходити саме для вирощування в умовах конкретного господарства в поточному році. Для цього необхідно врахувати і якість грунту, і кількість опадів в регіоні, і попередник, і агротехніку вирощування, і цілі використання зерна, тощо. По-друге, лише здоровий в фітосанітарному плані насіннєвий матеріал може дати якісний гарний врожай.

         Останнім часом на ринок, поряд з офіційно визнаним насіннєвим матеріалом, потрапляє багато сфальсифікованого, сумнівного походження насіння.    

         Що необхідно знати про насіння і садивний матеріал з метою недопущення в обіг насіння і садивного матеріалу сумнівного походження?

         У відповідності до Закону України « Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводятся в обіг після їх сертифікації. Насіння і садивний матеріал вважаються сертифікованими, якщо вони:

         відповідають вимогам нормативно-правових актів за сортовою чистотою і посівними якостями;

         належать до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні або Реєстру сортів рослин Організації економічного співробітництва та розвитку.

         На сьогодні багато насіння виробляється в Україні, але ще більша його кількість ввозиться з-за кордону.

          На усі партії насіння і садивного матеріалу власного виробництва, призначені для внутрішньогосподарського використання чи реалізації, власник насіння отримує сертифікати на насіння, або сертифікати на садивний матеріал.

При торгівлі вітчизняним сертифікованим насінням власник, на всі партії реалізованої продукціїї, надає супровідні документи, а саме:

          атестат на насіння (на насіння категорій ДН та БН);

          свідоцтво на насіння (на насіння категорії СН);

          свідоцтво на гібридне насіння (на насіння гібридів F1).

Окрім вищезазначених документів, насіннєвий матеріал при вивезенні або ввезенні його у карантинну зону обов′язково повинен супроводжуватися  карантинним сертифікатом.

          Насіння і садивний матеріал, що імпортуються, супроводжуються міжнародним сертифікатом якості (ISTA), сертифікатом ОЕСР та фітосанітарним сертифікатом.

          Купуючи насіння та садивний матеріал вимагайте супровідні документи та скористайтеся можливістю перевірити їх дійсність за місцем одержання.

          Одна з причин втрати насінням цінних властивостей – ураження його хворобами і пошкодження шкідниками. Для того, щоб запобігти цьому, треба на посів використовувати протруєне насіння, правильно підібраними препаратами, дотримуючись їх дозування та часу проведення робіт.

          Але не тільки до протруйників потрібно ретельно відноситись, а й до всіх пестицидів які використовуються для захисту рослин. Правильно організована система захисту рослин – одна із умов отримання якісного урожаю.

          Останнім часом на ринок пестицидів в Україні потрапляє величезна кількість контрафактної продукції. Під назвами найбільш відомих препаратів продають все що завгодно. Серед препаратів підробляють найбільш популярні та знані бренди.

          Якість такої продукції сумнівна – відомі випадки повного знищення посівів від використання неякісного гербіциду, відсутність ефекту від підробних інсектицидів, фунгіцидів.

          З кожним роком зростає непоправна шкода, завдана фальсифікованими засобами захисту рослин аграріям, які застосовують контрафактну продукцію. Цієї шкоди зазнають споживачі кінцевої сільськогосподарської продукції, котрі стають заручниками і потенційними жертвами небезпечних пестицидів.

          На відміну від зареєстрованих пестицидів, які перед тим, як потрапити на ринок, піддаються ретельній перевірці, нелегальні пестициди жодним чином не перевіряються та не є придатними до використання. Немає жодних гарантій, що вміст підробленого препарату відповідає тому, що написано на його етикетці; дійсність може мати шкідливі наслідки для сільськогосподарських культур, людського здоров′я й життя, а також довкілля.

          Для запобігання вище вказаних ризиків, пестициди потрібно купувати у офіційно зареєстрованих дистриб′юторів, які мають повний пакет дозвільних документів на торгівлю засобами захисту рослин. Препарати повинні бути зареєстровані для використання в Україні. На кожну партію препарату повинен бути сертифікат відповідності. Кожна тарна одиниця повинна супроводжуватись рекомендацією щодо її застосування із зазначенням культур та об′єктів, для оброблення яких призначено пестициди і агрохімікати, способів, норм і кратності використання, термінів вичікування, заборони та обмеження на застосування, способів і засобів знешкодження пестицидів, а також заходів безпеки під час роботи, заходів надання першої медичної допомоги у разі отруєння.  

         Купуючи та використовуючи засоби захисту рослин «із рук» задумуйтесь про наслідки!   

 

                                                        Державна фітосанітарна інспекція Кіровоградської області